További híreink

Ötmillió forintig bírságolhatják a jogsértő ingatlankezelőket

Százezertől ötmillió forintig terjedő bírságot kaphatnak a jövőben azok a közös képviselők, akik a közgyűlés által jóvá nem tehető jogsértést követnek el. Az Országgyűlés erről még a múlt héten, a rezsicsökkentés folytatásával egy időben döntött a társasházi törvény módosításával. A változtatásokat a napokban hirdethetik ki.

A parlament döntésével pontosította azt a tavaly év végén hozott rendelkezést, amellyel a jegyzők vették át a társasházak feletti törvényességi felügyeletet. Ez alapján a helyileg illetékes jegyzőknek az alábbiakat kell hivatalból ellenőrizniük a társasházaknál:
- az alapító okirat és a szervezeti-működési szabályzat törvényességét
- a közgyűlési határozatok törvényességét, alapító okiratnak és szervezeti-működési szabályzatnak való megfelelését
- a működés megfelelését a közgyűlési határozatoknak

A törvénymódosítás értelmében a közös képviselők kötelesek együttműködni a jegyzővel, akiknek rendelkezésére kell bocsátaniuk az ellenőrzéshez szükséges dokumentumokat, valamint a helyszíni ellenőrzés közben a társasházban is segíteniük kell őt.

Szabálytalanság esetén a jegyző a törvényesség helyreállítására szólíthatja fel a társasházat, amelynek hatvan napja van a korrekcióra. Amennyiben ez nem történik meg a jegyző bírósághoz fordulhat. A jegyzőnek alapvetően a társasház ellen kell megindítania a pert, amely a társasház címe szerinti járásbíróság hatáskörébe tartozik.

A bíróság a jegyző keresete alapján megsemmisítheti a kifogásolt közgyűlési határozatot és új döntésre kérheti a lakóközösséget, de határozathat a közgyűlés összehívásáról is, illetve erre jogosítványt adhat a jegyzőnek, vagy a számvizsgáló bizottságnak is.

Amennyiben azonban a bíróság ezekkel a lépésekkel nem tudja helyreállítani a társasház működésének törvényességét, akkor a jogsértés súlyával aranyos, százezertől ötmillió forintig terjedő bírság megfizetésére kötelezheti a közös képviselőt. A jegyző erre az esetre utalva a társasház mellett a közös képviselővel szemben is kezdeményezheti a perindítást.

A bíróság ügygondnokot rendelhet ki a társasház képviseletére, ha a perbe fogott társasházban érdekellentét áll fenn a lakóközösség és a közös képviselő között. A közös képviselőre kiszabott bírságért a társasházat nem terheli helytállási kötelezettség, intézőbizottság működése esetén pedig annak elnökét és tagjait egyformán sújtja a bírság.

A kihirdetésre váró törvénymódosítás szövegét itt olvashatják, az érintett rendelkezések a 2-3. oldalon találhatók